Založ si blog

Informačná stráž CIA/ NewsGuard/ začína smradiť

Americká tajná služba CIA pred 5 rokmi iniciovala silnú účelovú organizáciu „NewsGuard“. Jej vytvorením poverila svojho starého spolupracovníka L.G.Crovitza, ale aj Crovitzovi blízkeho S.Brilla a Crovitzovu manželku A.Alstattovú. Niekoľko tisíc žurnalistov a mediálnych analytikov z USA a ďalších krajín tu následne začalo monitorovať výpočtovou technikou vytypované informačné zdroje, neprívetivo píšuce o USA a jej aktivitách a zámeroch v zahraničí. NewsGuard tu nadväzuje na dlhoročné centrá spracovávania nepriateľských informácií, pôsobiace nielen v CIA, ale aj pri iných štátnych alebo privátnych inštitúciách v USA.

NewsGuard sa oficiálne nijako nespája so svojim pôvodom v CIA. Navonok sa tvári ako privátny projekt v oblasti ratingovania dôveryhodnosti médií a mediálnych informácií. NewsGuard sa tvári ako praktická aplikácia pre potreby novinárov. Cez „apky“ prístupné na browseroch alebo ako súčasť programov v iphonoch umožňuje obratom oboznámiť záujemcu s dôveryhodnosťou toho ktorého média, toho ktorého autora, toho ktorého článku alebo tej ktorej informácie. Slovenský žurnalista sa napríklad na NewsGuard obráti s otázkou na dôveryhodnosť ruskej Pravdy, slovenského publicistu Blahu a tohto článku, ktorý práve čítate. V spolupráci so svojimi miestnymi NewsGuard pracovníkmi v Rusku či v SR vám potom centrála v USA „vypľuje“ rating dôveryhodnosti pre všetky spomenuté príklady. – Ó aké americky praktické, aké technologicky vyspelé riešenie ! Menej chápavý čitateľ je spokojný, ako „objektívne“ ho apka NewsGuard zorientovala v labyrinte aktuálnych informácií. Menej chápavý čitateľ si ani neuvedomí, že sa vďaka NewsGuard prestáva pozerať na informácie vlastnými slovenskými očami a ako veci začne hodnotiť „po americky“. /Podobne, ako keď menej chápavý občan čerpá informácie o nejakej veci iba z americkej wikipédie/.

Hodnotenie dôveryhodnosti informácií „po americky“ je navonok hlavná činnosť NewsGuard. Skrytá práca NewsGuard je ale oveľa rozsiahlejšia a dôležitejšia. Nóvum v práci NewsGuard je v tom, že informační gardisti /ďalej NG/ sa neuspokoja s reportami o tom či onom „protiamerickom“ médiu. Ťažiskom ich práce je takéto médium očierniť, šikanovať, umlčať, ZLIKVIDOVAŤ. Pracovníci NG sú inštruovaní tak, aby na to vo svojich štátoch využívali existujúcu národnú alebo nadnárodnú legislatívu. Pracovníci NG majú podávať na neposlušné médiá trestné oznámenia, disciplinárne podnety, administratívne sledovania. Majú voči „darebáckym médiám“ a „darebáckym“ publicistom organizovať protesty čitateľov, divákov, poslucháčov, resp. protesty aktivistov, petičné akcie, mediálne kampane a pod.

NG pracovníci môžu vo svojej práci využívať existujúce trol-farmy s platenými proamerickými trolmi alebo iniciovať nové. Trolovia majú zasypávať diskusie k nepríjemným článkom množstvom hejtov, žiadostí o výmaz článkov a likvidáciu podporných replík k nim. Majú odvádzať diskusie na nesúvisiace témy, zosmiešňovať, argumentovať „ad personam“ voči autorom článkov či podporným diskutérom.

Popri legislatívnych a dezinformačných nástrojoch boja NG s nežiadúcimi informáciami sa intenzívne začínajú využívať aj finančné represie a útoky. Pracovníci NG majú intervenovať medzi investormi. Majú neposlušné médiá zaťahovať do finančných ťažkostí-napr. pri prevádzkových úveroch, dańových kontrolách, pri pracovnoprávnych a mzdových sporoch, pri úprave úrokových sadzieb prevádzkových úverov a pod. Majú osobne pôsobiť na akcionárov neposlušných médií, šíriť medzi nimi poplašné chýry, organizovať komploty proti neposlušným manažmentom a proti neposlušným ťažiskovým spolumajiteľom. Majú obchádzať dôležitých zadávateľov reklám a inzercie, zastrašovať ich alebo finančne motivovať k rušeniu v inzercie v médiách, na internete a pod.

V našich slovenských podmienkach zatiaľ detašované pracovisko NG explicitne nefunguje. Ministerka Remišová zatiaľ iba chystá legislatívu, ktorá by činnosť NG v SR uľahčila. Na Slovensku je však dostatok „hladných“ novinárov bez úväzkov a vo finančnej tiesni, bez chrbtovej kosti a profesionálnej etiky. Títo sa do NG radi zapoja. Onedlho budeme v ovzduší cítiť výsledky- metánové výpary z ich práce…

-Alebo ich už cítime ? /Citlivý nos, hotové nešťastie…/.

Moderátor Bielik zase zlyhal

08.06.2023

Vo štvrtok večer sa moderátor Bielik v diskusii medzi JUDr. Kaliňákom a gen.Mackom zase blamoval. Zase zlyhal. Opäť ukázal nízku úroveň svojej emocionálnej sebakontroly, keď sa vášnivo púšťal do chronického skákania do reči a hádok s dr. Kaliňákom. Opäť ukázal svoju nízku vzdelanostnú úroveň v oblasti politológie a histórie, keď miešal ukrajinskú a ruskú [...]

Vojnou ku mieru ?

06.06.2023

Stalo sa módou predvolebnej sezóny ponúkať slovenskej verejnosti kadejaké nezmysly. Najmä však to, že jediná cesta k mieru je vraj maximálne vyzbrojovanie Ukrajincov zo strany „demokratických“ štátov NATO. Absurdný nezmysel pri ktorom tí čo posielajú zbrane na front sú mierotvorcovia a tí, čo požadujú okamžité zastavenie paľby a diplomatické rokovania o mieri [...]

Hejteri, hor sa do práce !

05.06.2023

Naše euroatlanticky orientované médiá vám vydláždili cestu do roboty. Už nemusíte chodiť za robotou okresnými cestičkami, ako kdesi v Maďarsku.. Už máte otvorenú diaľnicu priamo cez telá nežiadúcich blogerov a ich článkov. Nebojte sa, ste u nás nielen vítaní ale aj rozmaznávaní. Nuž a vy, grafomani, sektári a rusobijci a ficobijci, nebojte sa u nás publikovať. Keby [...]

Ukrajina, Cherson, záplava, priehrada

Voda zo zničenej priehrady Kachovka už nedokáže chladiť jadrovú elektráreň

08.06.2023 21:50, aktualizované: 22:33

Hladina vody klesla pod kritickú úroveň. Všetkých šesť reaktorov tejto elektrárne už bolo postupne odstavených.

automobilka PSA, Trnava

Čo ohrozuje 20 tisíc pracovníkov v automobilkách? Zákaz spaľovacích motorov to nie je

08.06.2023 20:36

Európsky parlament môže schválený zákaz spaľovacích motorov od roku 2035 ešte posunúť alebo zrušiť. Ako budú hlasovať naši europoslanci?

žralok

Po útoku žraloka v egyptskej Hurghade zomrel ruský občan

08.06.2023 19:50

Mladý muž mal žiť v Egypte dlhodobo.

Bratislava / Električka / Dažde / Búrka /

Bratislavu zasiahla silná búrka. Doprava kolabovala, hasiči vyťahovali autá zo zatopených podjazdov

08.06.2023 17:17, aktualizované: 20:30

Hlavné mesto priblížilo, že išlo o naozaj mimoriadne intenzívne zrážky, ktoré kanalizácia napriek pravidelnej údržbe nestíhala odvádzať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 557
Celková čítanosť: 1800519x
Priemerná čítanosť článkov: 3233x

Autor blogu

Kategórie