Založ si blog

Rusofóbny RTVS zatajuje ruský pôvod umelcov

Občas si pozriem vedomostnú súťaž Duel na RTVS. Táto relácia bola doposiaľ pomerne málo dotknutá politikárčením. Prevaha anglosaských otázok bola síce zrejmá /takmer na úrovni starodávnej súťaže „Čo vieš o ZSSR spred 1989/ , ale dalo sa to vydržať. Absurdnosť honby za všetkým ruským sa však zdá sa, dostáva aj do tejto súťaže.

Príklad ? V nedávnom kole bola otázka spojená s Marcom Chagallom. Moderátor /slabina tejto relácie, istý Mareš/ ho označil za bielorusko-francúzskeho umelca. -A to je riadna konina. Sám Chagall sa totiž x-krát označil za RUSKÉHO ŽIDA, žijúceho vo Francúzsku. Chagall nebol žaiden Bielorus. Bielorusky nevedel, hovoril iba rusky a francúzsky a samozrejme jidiš. „Logika“ jeho označenia za Bielorusa vraj pramení z toho, že miesto kde sa narodil – mestečko Ljozna, dnes leží v Bielorusku. Riadny nezmysel. Ljozna, kde sa Chagall narodil nebolo totiž v čase jeho príchodu na svet v Bielorusku, ale v Rusku, resp, na území Ruského impéria.

Tvrdiť, že Chagall bol Bielorus, lebo Ljozna je dnes v Bielorusku je rovnaký nezmysel ako keby sme vychádzajúc z toho, kde sa rodisko tej či onej osobnosti nachádza dnes, tvrdili že slovenský herec Michal Dočolomanský je Poliak , lebo sa narodil v dnes poľskej Nedeci, že Mór Jókai je slovenský spisovateľ, lebo sa narodil v dnes slovenskom Komárne, že Slovákmi sú aj spisovatelia a dramatici ako Madách a Márai, výtvarník a básnik Lajos Kassák, vojvodca F.Rákóci II, operetný skladateľ Lehár atď, atď. resp. že Laco Novomeský /nar. v Budapešti/ bol maďarský básnik, Waldemar Matuška /nar. v Košiciach/ bol slovenský spevák, Květa Fialová /nar. vo Veľkých Dravcoch/ bola slovenská herečka, spisovateľ Fraňo Kráľ /nar. Ohio,USA/ bol americký spisovateľ , že rabín Chatam Sofer /nar. vo Frankfurte, zomrel v Bratislave/ bol nemecko-slovenský vzdelanec atď . atď.

Nechajme my len veci tak ako sú. Ak je aj miesto narodenia v štáte, ktorý dnes neexistuje alebo ho dnes z politických príčin nemáme radi, buďme presní a spravodliví. Buď priznávajme osobnostiam národnosť podľa dobového štátneho začlenenia ich rodiska alebo ju určujme podľa toho, ku akej národnosti sa tieto osobnosti neskôr nespochybniteľne hlásili.

Na záver spomeniem ešte pár ďalších ruských osobností, ktorým sa v návale dnešnej rusofóbie upiera ich ruský pôvod-napr. cársky generál letectva a konštruktér vrtuľníkov Sikorskij. Narodil sa síce v Kyjeve, ale to bola súčasť Ruska a on sám pochádzal z rusko-poľskej šľachtickej rodiny. Gogoľ sa síce narodil na dnešnej Ukrajine ale s ukrajinskosťou nemá nič spoločné. Paradoxné ale je, že z dnešného pohľadu nesympatické osobnosti, pôsobiace v Rusku sa dnes označujú za Rusov, hoci ruský pôvod nemajú. Napr. Dzieržinski, Przewalski, Džugašvili-Stalin, Bronštejn-Trockij, Tuchačevski a pod. – Hľa, ako sa etnicita používa na potieranie sily ruskej kultúry a vzdelanosti resp. naopak, – na dehonestáciu ruského sveta a jeho osobností.

Západ rád obviňuje Rusov z vynájdenia komunistickej diktatúry. Pritom historici vedia, že v prvom boľševickom politbyre bol iba jeden Rus. Lenin bol zmesou Kalmyka /otec/ a židovky-Nemky /matka. Tri štvrtiny členov Politbyra /napr. Kamenev, Zinoviev, Bucharin, Kaganovič, Radek… boli Židia. Frunze bol Rumun. Stalin, Ordžonikidze, Berija boli Gruzínci resp. príslušníci Gruzíncom príbuzných etník. Bolševickú armádu založil žid Bronštejn-Trockij. Čeku založil Poliak Dzeržinskij. NKVD a gulagy založil Žid Jagoda-Jehuda. Na stalinských čistkách sa podieľali prokurátori Litovec Ježov a Poliak Višinskij. – Títo „boľševickí zlosynovia“ sú dnes podľa povedomia panujúceho na Západe „RUSI“. Hoci sa ako Rusi nenarodili a ako Rusi sa necítili. Veľké kultúrne, umelecké, vedecké, civilizačné a i. osobnosti ruského sveta však v súčasnej rusofóbnej atmosfére nemôžu byť Rusmi. Hľadajú sa rôzne triky a prekrucovačky, aby z nich Západ urobil Ukrajincov, Bielorusov, Poliakov a pod.

Preto znovu opakujem: nechajme veci tak ako boli. Či sa nám to páči alebo nie. Ak sa niekto narodil v Ruskom impériu, v Uhorsku …netvrďme že sa narodil na Ukrajine, v Bielorusku…resp na Slovensku a pod. -v štátoch, ktoré v tom čase neexistovali. A naopak, pokiaľ sa niekto dokumentovateľne a otvorene hlásil k inej ako ruskej alebo napr. aj slovenskej, maďarskej, českej…národnosti, dajme mu právo, aby s touto národnosťou zostal zapísaný aj na stránkach v konečnom dôsledku jednotnej všeľudskej svetovej civilizácie.

Smer SSD má podľa Polisu takmer 25% – prečo to médiá utajujú ?

22.09.2023

Najnovší prieskum agentúry Polis nie je pre naše mainstreamové liberálne médiá zdá sa, kóšer. Nevonia im, že sociálnodemokratické strany majú spolu vyše 35%. Nevonia im, že by na vznik ľavicovo-národniarskej vlády stačila bez dvoch poslancov trojkoalícia Smer+Hlas+SNS. Koaličný potenciál Smeru rozširuje Republika, Sme rodina a pro-orbánovská maďarská Aliancia. [...]

Niektorým slováčikom už načisto šibe ?

21.09.2023

Jeden pekný článok tu bol nedávno publikovaný pod názvom „Igorko, tebe už načisto šibe ?“ Samozrejme, že mu načisto a totálne šibe. Názov článku je zrejme myslený ako rečnícka otázka. Kašľať však na Igorka, -ten bol, je a zase bude skôr problémom pre psychiatrov a nie pre politológov a publicistov. Mňa zaujíma skôr iná otázka. Konkrétne – ČI [...]

Na vine slovenskej katastrofy sú „minulé vlády“

20.09.2023

V „našich“ médiách sa udomácnilo nové novinárske klišé: „na vine sú minulÉ vládY“. Za to, že SR je v morálnom a hospodárskom marazme nie je na vine takmer 4 roky vládnuca partička Heger, Matovič, Sulík, Remišová, Kollár -ale „minulé vlády“. Teda asi všetky vlády minimálne od čias maďarsko-rakúskeho vyrovnania, ČSR, prvej SR, [...]

Silná búrka v hlavnom meste

Pozor na silný vietor a dážď, najmä na severe Slovenska

22.09.2023 21:19

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého i druhého stupňa.

Napolitano

Zomrel bývalý taliansky prezident Giorgio Napolitano

22.09.2023 20:46

Bol prvým talianskym prezidentom v dejinách, ktorý bol zvolený aj na druhé funkčné obdobie.

Alexej Navaľnyj

Väzneného opozičného politika Navaľného opäť poslali na samotku

22.09.2023 19:24

Vo väzení je Navaľnyj už dva a pol roka za údajný podvod. Jeho v poradí dvadsiaty "pobyt" na samotke bude trvať štyri dni, potom má odvolacie pojednávanie.

Fukušima

Vypúšťanie vody z Fukušimy do mora je bezpečné, hovoria experti z Británie a ČR

22.09.2023 17:44

Vypúšťanie 1,34 milióna ton upravenej rádioaktívnej vody do Tichého oceánu sa začalo v auguste, viac ako 12 rokov po jadrovej havárii.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 614
Celková čítanosť: 2197321x
Priemerná čítanosť článkov: 3579x

Autor blogu

Kategórie