Založ si blog

Západ koriguje strach z Fica

Dnešná správa z finančného sveta, podľa ktorej ratingová agentúra Standard & Poors nezhoršila rating Slovenska, zachovala nám známku A+ so stabilným výhľadom je dobrá správa nielen pre Slovensko ale aj pre novú Ficovu vládu. Lebo to konštatovanie „so stabilným výhľadom“ sa už týka vyslovene novej teda Ficovej vlády. Pozitívne efekty sú samozrejme v oblasti riadenia štátneho dlhu, verejných i korporátnych financií. SR si zatiaľ bude môcť požičiavať na finančných trhoch bez zvýšených nákladov. Nemenej dôležité , ba možno ešte dôležitejšie sú efekty stability slovenského ratingu aj na širšiu ekonomickú resp. ekonomicko-politickú a spoločenskú oblasť.

Prvé dni štvrtej Ficovej vlády ukázali, že sa rôzne strachy a obavy západných politikov a investorov z nástupu Fica rozplynuli. Ukázalo sa, že pes z Bratislavy síce breše ale zatiaľ veľmi nehryzie. Vyjasnili sa nové podmienky pomoci Ukrajine /komerčné vojenské dodávky sa plnia naďalej/, negatívny Ficov postoj k ďalším protiruským sankciám neblokuje celoúnijné riešenia, nedošlo ku zrušeniu dodávok kontrahovaných amerických zbraní a aj prehodnotenie bezpečnostných zmlúv SR s USA bude prebiehať bez zbytočných emócií, uskutoční sa vcelku racionálne.

Politické zmeny spojené s nástupom Fica sú zatiaľ pre Západ znesiteľné, nie sú také devastačné, ako sa pred voľbami očakávalo. Ukazuje sa, že štvornásobný premiér Fico je ostrieľaný starý pes, ktorý nemá chuť vystatovať sa znovuzískanou mocou. Silnejších psov z Bruselu a Washingtonu zatiaľ zbytočne nedráždi. Pristupuje ku konfliktom vo vzťahoch s nimi s chladnou hlavou, zodpovedne.

Finančné kruhy uspokojilo aj tempo obnovy „sociálneho štátu“. Trináste dôchodky, regulácia cien energií a potravín sa neriešia skokovito ale stupeň po stupni: niečo v tomto a niečo v budúcom roku. Diera, aká sa čakala vo verejných financiách nebude nijako likvidačná. Podobne zmierlivo sa chystajú ficovci riešiť aj dôsledky rastu hypotekárnych nákladov. Bankový odvod či ev. sektorové dane nebudú podľa finančníkov zo Západu ničím katastrofálnym. Možno pichnú, ale bankovému a i. sektorom asi príliš nepoškodia.

Náš domáci mediálny svet a opozičná politická bublina je plná silných rečí v súvislosti s personálnymi zmenami v polícii, súdnictve a v rôznych štátnych štátnych inštitúciách. Dusno bolo v rezorte životného prostredia, kultúry a vzťahu k mimovládnym organizáciám. Na rozdiel od našich opozičných hysterikov však Západ považuje personálne a legislatívne zmeny po nástupe novej vlády za čosi pochopiteľné. Ficovici zatiaľ robia nutné zmeny s chladnou hlavou. Negatívne spätné účinky na hodnotenie celkovej spoločensko-ekonomickej situácie na Slovensku to doposiaľ nemalo a nemá.

Nástup Ficovej vlády sa t.č. na Západe hodnotí ako nástup pokojnej sily, vsádzajúcej na liečivý účinok širokého sociálneho dialógu. Ficov nástup sa hodnotí ako re-inštalácia racionality, stability a pokojnej konštruktívnej atmosféry. Po obdobiach vládnych hádok, bordelu vo verejných financiách, čudáckych experimentov, nepredvídateľnosti a hazardu prišla nová vláda- vláda relatívneho vzájomného porozumenia, pokojných riešení s stability. Západ to akceptuje. Aj keď má voči ľavicovo-národnej vláde vážne ideologické výhrady, pozitívne hodnotenia politickej stability a ekonomicky rozvážneho spájania sociálnej politiky s krokovým ozdravovaním financií prevažujú.

Na začiatku novembra som tu publikoval obavy z toho, aby americké ratingové agentúry v snahe vraziť neželanému premiérovi Ficovi nôž do chrbta prudko neznížili finančný rating SR. Súdiac podľa stanoviska Standard & Poors sa nič také zatiaľ nekoná. Mýlil som sa, ale som tomu rád. A dúfam, že sa podobne zachovajú aj iné agentúry / Moodys, Fitch…/ a že sa tak vytvoria vhodné externé podmienky pre obnovu ekonomického, sociálneho a politického rozvoja v SR.

Ficova vládna nie je pre Západ asi to pravé orechové. Ficova vláda je však aj pre Západ záruka skúsenosti, rozvahy a STABILITY. Málo či veľa ? Podľa mňa zatiaľ tak akurát.

Názoroví oponenti opozície nie sú potrební ?

30.11.2023

Dnes po obede vysielal SRo nechutne nevyváženú „diskusiu“ dvoch „expertov“ na tému hypotekárnych úverov. Obaja hovorili v podstate to isté – Ficova vláda zbytočne míňa peniaze, dáva ich /zatiaľ nie ešte úplne zbedačenej / strednej triede Slovákov a ich rodinám, miesto toho aby šetrila, konsolidovala t.j. aby tieto peniaze poslala finančným [...]

Pozor,- plyn !

29.11.2023

Staré štruktúry z čias minulej vlády tu ešte stále riadne smrdia. Nielen v polícii ale takmer v každom rezorte. Najnovšie riadne zasmradli v rezorte hospodárstva. Konkrétne v URSO. Skôr, než vedenie URSO stihla ministerka Saková vymeniť, vyparatilo Slovákom poriadne chrapúnstvo. V štýle „po nás potopa“ verejne ohlásilo možné drastické zvýšenie cien plynu pre [...]

Pán „politológ“ Štefančík, prečo klamete ?

28.11.2023

Je neuveriteľné, ako môže človek s titulmi pred menom i za menom s ľahkosťou motýlieho letu šíriť po médiách všakovaké nepravdy, vulgo klamstvá. Spomedzi množstva takýchto klamstiev vyberám aspoň jedno. To najnovšie, čo na spravodajskom kanále JOJ24 vyriekol pán Štefančík dnes. Podľa pána Štefančíka sa súčasná vládna koalícia v parlamente zaoberá vecami, čo [...]

ján Culka

Akcia NAKA: Culka a Zveřina idú väzby, rozhodol špecializovaný súd

30.11.2023 17:14

Pondelkový zásah NAKA sa okrem iného týkal podozrení z nehospodárneho spravovania majetku v štátnych podnikoch Slovenský vodohospodársky podnik a Vodohospodárska výstavba.

LGBTI+, moskva, homosexuáli

Najvyšší súd v Rusku zakázal LGBT+ hnutie, označil ho za extrémistickú skupinu

30.11.2023 17:09

Žalobu podalo tento mesiac ruské ministerstvo spravodlivosti.

izrael, hamas, rukojemníci

Blinken: Prímerie prináša výsledky. Hamas prepustí ďalších rukojemníkov, rokuje sa o predĺžení prímeria

30.11.2023 16:59

Izrael a Hamas sa vo štvrtok dohodli na predĺžení prímeria do piatka.

06-shutterstock 663728050

Nemocnica v Partizánskom preruší prevádzku pôrodnice a neonatológie

30.11.2023 16:32

K tomuto kroku pristúpi pre personálne dôvody.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 651
Celková čítanosť: 2431455x
Priemerná čítanosť článkov: 3735x

Autor blogu

Kategórie