Založ si blog

Novinári a ich významové deviácie

Pokusy o „malé“ významové posuny patria k najvďačnejším nástrojom našich novinárov-demagógov a dezinformátorov. Už niekoľko rokov napr. v mediálnom priestore poletuje známy údajne Ficov výrok o tom, že na Východe nič nie je. Vo význame presne opačnom, ako bol použitý.

Spomenul som si na to dnes, čítajúc najnovšie „významové posuny“, ktoré sa našim novinárom podarilo aktuálne vyprodukovať. Napríklad:

  • Vláda vraj chce predložiť do NRSR návrh štátneho rozpočtu bez toho, aby ho pred schválením konzultovala so sociálnymi partnermi. Táto významová deviácia sa pár dní šírila po SR a naleteli na ňu aj partneri v tripartite: odborári a zamestnávatelia. Opak je ale pravdou. Vláda si sama v pokoji chcela vyštrngať iba jednotný koaličný postoj. Vláda však na tripartitu nezabudla. Vláda bude mať na rokovania o.i. aj v tripartite celý tento týždeň. To je vzhľadom na časový stres, v akom sa tohtoročný štátny rozpočet koná priam zázrak. Pomaly sa nám zopsúvajúca spravodajská JOJ 24 dnes unáhlene zavolala na diskusiu ku tejto téme „vyváženú“ trojicu diskutérov: zástupkyňu odborov, zamestnávateľov a opozičného poslanca z SaS. – Kde je tu, pani Ježová, zástupca vládnej koalície ? Prekážal by vám azda v názorovom „posúvaní“ objektívneho stanoviska vlády ?

  • Fico vraj sľúbil ukrajinskému premiérovi pokračovanie podpory SR Ukrajine. Áno sľúbil, posun je „iba“ v tom, že sľúbená podpora bude mať výhradne humanitárny a civilný charakter.
  • Fico sa vraj snaží o výmenu šéfa URSO zato, že ten neurobil nič iné, iba verejne oznámil odborný výpočet nových cien plynu. Na čo vraj mal právo. Áno, mal. Ale ako verejný činiteľ mal právo a povinnosť urobiť tento oznam tak, aby tým nepriamo nepustil medzi ľudí poplašnú správu o vzraste cien plynu pred domácnosti o 120%. Keby bol spoločensky zodpovedný odborník, urobil by tak dobromyseľne a civilizovane. Na spoločnej TB s ministerkou hospodárstva mohol oznámiť vzrast cien plynu a ona mohla vzápätí verejnosti oznámiť, že tento vzrast vláda obyvateľom v plnej miere vykompenzuje-teda, že na konci dňa ku žiadnemu vzrastu cien plynu pre občanov nedôjde.
  • Ministerka kultúry Šimkovičová je t.č. pre pravicových politikov, pravicové médiá a tzv. kaviareň čosi ako Goebels. Vraj chce zakazovať „úpadkové umenie“ . napr. výtvarné diela „svetoznámeho“ maliara Dúbravského, znázorňujúce tučného homosexuála, ktorému drží v rukách jeho penis útle chlapča. Áno, Šimkovičová verejne proklamovala, že sa jej tento obraz, visiaci vo verejných priestoroch verejnoprávnej RTVS nepáči. A bola by rada, keby v budúcnosti existoval zákonný nástroj ako vystavovaniu takýchto „diel“ vo verejných priestoroch verejnoprávnych inštitúcií zamedziť. Ministerka teda nechce zakazovať „úpadkové umenie“ ako také. Ide iba o reguláciu aktivít vo verejných priestoroch verejnoprávnych a štátnych inštitúcií. Nikto teda nechce a nebude zakazovať Dúbravskému a spol., aby svoje homosexuálne porno a iné „kreatívne“ diela vystavoval v privátnych priestoroch „Teplárne“ resp. v iných privátnych priestoroch.
  • Niečo aj zo zahraničia: Izrael vraj ničí v Gaze vojenské zariadenia Hamasu a nemá záujem o likvidáciu Palestínčanov ako národa. V poriadku, -prečo však potom Izrael prednostne zničil vládne budovy palestínskej samosprávy v Gaze, zničil budovu najvyššieho palestínskeho súdu a napokon zničil aj budovu palestínskeho parlamentu v Gaze. Zdá sa teda, že cieľom Izraela v praxi je likvidácia všetkých existenčných symbolov palestínskeho národa a jeho /hoci veľmi limitovanej/ štátnosti.

Dalo by sa v popisovaní významových posunov z pera našich novinárov aj ďalej pokračovať. Toto je zatiaľ iba malá ilustrácia dezinformačného majstrovstva našich veľmajstrov na mediálnu komunikáciu.

Donald Tusk – persona non grata v SR ? Ale čo s RTVS ?

04.03.2024

Polský premiér D.Tusk si asi nevšimol, že už nie je vo funkcii v EU ale iba v Poľsku. Prečo ? Lebo si dovoľuje zasahovať do vecí, do ktorých ho nič nie je. Zasahoval do vnútorných vecí suverénnej SR. Nepáčilo sa mu stretnutie ministra ZV SR Blanára s ministrom ZV RF Lavrovom. /Rovnako sa Tuskovi nepáčilo ani stretnutie Lavrova s ministrom ZV Maďarska Szíjartóom/. -Toto je [...]

Mediálžandári -darmo vy mažete /RTVS…/

04.03.2024

Mediálžanadári darmo vy mažete, veď vy tú pravdičku nikdy nezmažete. RTVS dnes v obedňajšom Rádiožurnále opäť dokázala, že nie je verejnoprávna, nadstranícka, objektívna. RTVS opäť ukázala, že je protivládna a opozičná. V čudnom žurnalistickom útvare /ktorý s informovaním nemal nič spoločné/ redaktorka RTVS poslucháčov klamala, že vraj proti stretnutiu [...]

RTVS/Soňa Otajovičová – z ktorého prsta ste si to vycucali ?

04.03.2024

V dnešnom obedňajšom Radiožurnale RTVS vyhlásila akýsi redaktorka Soňa Otajovičová, že / podstatná ?/ časť slovenských občanov a /všetci ?/ odborníci protestovali proti stretnutiu ministra zahraničných vecí SR Juraja Blanára a ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergeja Lavrova. Na podtvrdenie tejto tézy redaktorka Otajovičová zacitovala slová niekoľkých [...]

Allen Weisselberg

Bývalý finančný riaditeľ Trump Organization sa priznal ku krivej výpovedi. Dostal päť mesiacov väzenia

04.03.2024 22:47

Allen Weisselberg sa priznal ku krivej výpovedi v občianskoprávnom procese, v ktorom je za podvod obžalovaný exprezident Donald Trump.

Izrael / Tunel / Hamas /

Hamas nevie, koľko rukojemníkov v Gaze je ešte nažive

04.03.2024 22:35

Otázka rukojemníkov je stredobodom rokovaní o prímerí v Pásme Gazy, ktoré prebiehajú v Káhire.

Vladimir Putin

Únik nahrávky z Nemecka je podľa Bieleho domu pokus Ruska rozdeliť západných spojencov Kyjeva

04.03.2024 22:07

Prokremeľská RT zverejnila nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch na Moskvou anektovaný ukrajinský Krym.

Télam

Argentínsky prezident Milei nechal zavrieť štátnu tlačovú agentúru Télam. Tvrdí, že je "hlasnou trúbou perónizmu"

04.03.2024 21:15

Podľa zamestnancov je uzavretie agentúry jedným z najhorších útokov na slobodu slova za posledných 40 rokov, teda od pádu vojenskej junty.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 722
Celková čítanosť: 2693712x
Priemerná čítanosť článkov: 3731x

Autor blogu

Kategórie