Ostrovy južných morí

Ostrov Ćičakova, Miloradoviča, Kutuzova, Suvorova, Predprijatije, Vostok, Rajevskij, Menšikov, Lisjanskij, Bonin, Rimskij-Korsakov, Seńavin, Jermolov, Volkonskij, Romancev, Belinghausen, Viťaz…keby človek nevedel, že sa pozerá na staršiu mapu Tichého oceánu, nazdal by sa, že ide o ostrovy dakde pri Archangelsku. Je to svedectvo smelých výbojov cárskeho Ruska vo vrcholnom období rozmachu dynastie Romanovcov.

Jedna vec je však ostrov objaviť a vyhlásiť ho za svoje štátne územie, druhá vec je dosiahnuť uznanie od konkurencie a motivácia vojensky ho pred ńou ubrániť. No a práve takáto motivácia brániť vzdialené ostrovy-aj ke´d bohaté na nerasty a tropické plodiny, Rusom chýbala. Rusi mali dosť roboty so Sibírou a jej nesmiernym bohatstvom. Sibír bola oveľa dostupnejšia než koralové či sopečné palmami porastené fliačky zeme vo vzdialenom Pacifiku. Rusi ostrovy objavili, zdokumentovali-a nechali napospas anglickým, francúzskym, nemeckým, japonským či americkým imperiálnym dravcom. Tí ich vojensky obsadili-a premenovali…Najdlhšie odolával ostrov Bonin. Ale aj jeho sa napokon zmocnilo Japonsko, rýchlo ho osídlilo a začlenilo do cisárskeho impéria. Dnes by aj tých zopár korálových atolov s palmičkami, bungalovmi, bazénikmi ruských výletníkov veľmi potešilo. Ba potešilo by aj ruskú admiralitu-ale čo už…Po usilovných predkoch sa dedí, na veselých ľahtikárov sa spomína.

Gauguin a Štefánik spojili svoje osudy s ostrovmi Pacifiku. Pre nich to ale bol iný svet, než akým on v skutočnosti je. Nevnímali piesčitú neúrodnú pôdu, nezažívali pravidelne sa opakujúce, zničujúce cyklóny, zemetrasenia, sopečné výbuchy a ani následné tsunami.

Ostrovy južných morí,-to je dusno, dokmásané palmy, túlavé psíky, kraby, prasiatka živiace sa kokosovými orechmi. Občas pozemský raj, občas vražedné peklo. – Občas všetko dohromady: a všetko aké nádherné.

Medzi pacifickými ostrovmi prevádzkujú miestne letecké spoločnosti malé lietadlá, akési mikrobusy, či skôr lietajúce tuk-tuky. Fungujú tu však aj vážnejšie aerolinky, najmä Fidji air a Virgin air. Kapitáni lietadiel sú nielen zruční piloti ale aj mechanici. Sami si pred letom prekontrolujú, či je všetko v poriadku, či na lietadle držia krídla, či podvozok nie je príliš zhrdzavený, či tesnia nádrže s palivom. Pocit istoty u cestujúcich upevńuje individuálne-sedadlo po sedadle vykonávaná predletová bezpečnostná inštruktáž.

Spoločnosť Virgin sa aj pri 4-hodinových letoch stará o zdravie cestujúcich. Dá im pred letom raz pohárik vody . A už nič viac. Teda zadarmo nič viac. Za doláre-blahobyt. Hlavnou atrakciou aeroliniek sú ale letušky. Spomedzi obyvateľov ostrovov, patriacich svojou výškou a váhou medzi najozrutnejších ľudí na svete si na miesta letušiek vyberajú tých úplne najnajozrutnejších. Zdrobnelina „letuška“ je tu veľmi nenáležitá. Lepšie by na ne pasoval výraz LETUCHA, podobný slovu svińucha-vypasená veľryba.

Letuchy s výškou nad 190 cm a váhou nad 100 kg plávajú v úzkej uličke a rozdávajú úsmevy optimisticky naladených prasiatok. Občas musia pohyb zastaviť v úžine medzi dvoma sedadlami, vytvorenej z oboch strán sediacimi domorodými cestujúcimi. Tí sú totiž takmer rovnako obrovskí ako letuchy. Metráky pliec, záhybov na trupe a závojov biomasy takmer nepriedušne upchávajú chodbičku z ľavej i pravej strany. Letuchy si ale vždy poradia. Oprú sa raz o jedného, raz o druhého cestujúceho ako o bradlá, navalia sa na nich-a je to. Nezaobíde sa to prirodzene bez decentného vtipkovania. V ich šarmantnej, na silné hrdelné zvuky bohatej pacifičtine.

Názov Mikronézia musel dať ostrovom s takto urastenými obyvateľmi asi riadny ironik. Ešte, že je tu potom už len Melanézia a Polynézia.- A nie nejaká gigantická Makronézia. Nečudo, že chlapi z ostrovov majú radi rugby. Majú na nań figúru-hlavu ako medicynbal, tvár bujaka, v očiach krvavožilovaté beľmá, ostatok tela ako valec jemne opečeného mäsiska.

„Zdá sa, že si trochu pribral“,- doberá si jeden cestujúci druhého. „Viem o tom,-ale pribral si aj ty, drobček“. A obaja svińožrúti sa zarehocú. A takto veselo plynie let, až sa anorektický slovenský turista ani nenazdá a už pristáva v nejakej funafuti, nukualofa, či v podobnej pri pohľade z Európy tak exotickej a dobrodružnej destinácii.

Pokračovanie bude !

Fico napokon prijal bruselský kompromis: bez širokej podpory Slovákov viac nedokázal

18.07.2025

Romantickí podporovatelia strany Smer SSD budú dnes asi sklamaní. Fico včera oznámil, že SR akceptuje kompenzačné opatrenia, navrhnuté Bruselom ako odškodné za naše straty po stopke pre dovoz ruského plynu na Slovensko. Urobil tak preto, že po včerajších doplňujúcich konzultáciách narazil už v Bruseli na strop možností. Fico usúdil, že ďalšie naťahovanie sa s [...]

Vzdá sa India Spojeným štátom americkým ?

16.07.2025

V septembri sa ukáže, ktoré krajiny BRICS sa zľakli 100% sekundárnych ciel pri vývoze svojich produktov do USA a ktoré to bez fatálnych strát prežijú. USA totiž /ako je známe/ vyhlásili, že na každý štát, ktorý bude s Ruskom obchodovať, uvalia dodatočné 100% importné clá. USA vedia, že po sankciách zo Západu presmerovalo Rusko svoj zahraničný obchod na krajiny [...]

Ukrajinec Artem vraždil v centre Bratislavy-iný Ukrajinec posielal našim školám bombové hrozby…

15.07.2025

Pokus o vraždu sa stal v noci zo soboty na nedeľu. Slováci tri dni špekulovali a konšpirovali, kto je onen vrah v štádiu pokusu. Až dnes, dosť dlho po čine a po vypátraní páchateľa sa verejnosť dozvedela, čo väčšina tušila- že zločinec s nožom je akýsi Artem z Ukrajiny. Otázka č.1: Keby bol útočníkom Rus a nie Ukrajinec, čakali by sme na odhalenie jeho identity tiež [...]

vojna na Ukrajine

ONLINE: Bild: Hľadá sa cesta, ako dostať Patrioty na Ukrajinu. Trump svoje nedá

19.07.2025 08:05

Podľa denníka Bild Nemecko nielenže zaplatí, ale pravdepodobne bude musieť poslať vlastný Patriot, pretože Trump sa odmieta vzdať svojich zbraní.

Lanovka Lomnický štít

Observatóriá vo Vysokých Tatrách opäť majú deň otvorených dverí

19.07.2025 07:46

Vysokohorské observatóriá na Lomnickom štíte a Skalnatom Plese opäť otvárajú svoje brány verejnosti.

Leyenová, zelenskyj

Nemecký kancelár Merz pochybuje, že Ukrajina bude v EÚ do roku 2034. Von der Leyenová ju tam vidí oveľa skôr

19.07.2025 07:10

Nemecký kancelár Friedrich Merz pochybuje, že by sa Ukrajine podarilo vstúpiť do Európskej únie pred rokom 2034.