Informačná stráž CIA/ NewsGuard/ začína smradiť

Americká tajná služba CIA pred 5 rokmi iniciovala silnú účelovú organizáciu „NewsGuard“. Jej vytvorením poverila svojho starého spolupracovníka L.G.Crovitza, ale aj Crovitzovi blízkeho S.Brilla a Crovitzovu manželku A.Alstattovú. Niekoľko tisíc žurnalistov a mediálnych analytikov z USA a ďalších krajín tu následne začalo monitorovať výpočtovou technikou vytypované informačné zdroje, neprívetivo píšuce o USA a jej aktivitách a zámeroch v zahraničí. NewsGuard tu nadväzuje na dlhoročné centrá spracovávania nepriateľských informácií, pôsobiace nielen v CIA, ale aj pri iných štátnych alebo privátnych inštitúciách v USA.

NewsGuard sa oficiálne nijako nespája so svojim pôvodom v CIA. Navonok sa tvári ako privátny projekt v oblasti ratingovania dôveryhodnosti médií a mediálnych informácií. NewsGuard sa tvári ako praktická aplikácia pre potreby novinárov. Cez „apky“ prístupné na browseroch alebo ako súčasť programov v iphonoch umožňuje obratom oboznámiť záujemcu s dôveryhodnosťou toho ktorého média, toho ktorého autora, toho ktorého článku alebo tej ktorej informácie. Slovenský žurnalista sa napríklad na NewsGuard obráti s otázkou na dôveryhodnosť ruskej Pravdy, slovenského publicistu Blahu a tohto článku, ktorý práve čítate. V spolupráci so svojimi miestnymi NewsGuard pracovníkmi v Rusku či v SR vám potom centrála v USA „vypľuje“ rating dôveryhodnosti pre všetky spomenuté príklady. – Ó aké americky praktické, aké technologicky vyspelé riešenie ! Menej chápavý čitateľ je spokojný, ako „objektívne“ ho apka NewsGuard zorientovala v labyrinte aktuálnych informácií. Menej chápavý čitateľ si ani neuvedomí, že sa vďaka NewsGuard prestáva pozerať na informácie vlastnými slovenskými očami a ako veci začne hodnotiť „po americky“. /Podobne, ako keď menej chápavý občan čerpá informácie o nejakej veci iba z americkej wikipédie/.

Hodnotenie dôveryhodnosti informácií „po americky“ je navonok hlavná činnosť NewsGuard. Skrytá práca NewsGuard je ale oveľa rozsiahlejšia a dôležitejšia. Nóvum v práci NewsGuard je v tom, že informační gardisti /ďalej NG/ sa neuspokoja s reportami o tom či onom „protiamerickom“ médiu. Ťažiskom ich práce je takéto médium očierniť, šikanovať, umlčať, ZLIKVIDOVAŤ. Pracovníci NG sú inštruovaní tak, aby na to vo svojich štátoch využívali existujúcu národnú alebo nadnárodnú legislatívu. Pracovníci NG majú podávať na neposlušné médiá trestné oznámenia, disciplinárne podnety, administratívne sledovania. Majú voči „darebáckym médiám“ a „darebáckym“ publicistom organizovať protesty čitateľov, divákov, poslucháčov, resp. protesty aktivistov, petičné akcie, mediálne kampane a pod.

NG pracovníci môžu vo svojej práci využívať existujúce trol-farmy s platenými proamerickými trolmi alebo iniciovať nové. Trolovia majú zasypávať diskusie k nepríjemným článkom množstvom hejtov, žiadostí o výmaz článkov a likvidáciu podporných replík k nim. Majú odvádzať diskusie na nesúvisiace témy, zosmiešňovať, argumentovať „ad personam“ voči autorom článkov či podporným diskutérom.

Popri legislatívnych a dezinformačných nástrojoch boja NG s nežiadúcimi informáciami sa intenzívne začínajú využívať aj finančné represie a útoky. Pracovníci NG majú intervenovať medzi investormi. Majú neposlušné médiá zaťahovať do finančných ťažkostí-napr. pri prevádzkových úveroch, dańových kontrolách, pri pracovnoprávnych a mzdových sporoch, pri úprave úrokových sadzieb prevádzkových úverov a pod. Majú osobne pôsobiť na akcionárov neposlušných médií, šíriť medzi nimi poplašné chýry, organizovať komploty proti neposlušným manažmentom a proti neposlušným ťažiskovým spolumajiteľom. Majú obchádzať dôležitých zadávateľov reklám a inzercie, zastrašovať ich alebo finančne motivovať k rušeniu v inzercie v médiách, na internete a pod.

V našich slovenských podmienkach zatiaľ detašované pracovisko NG explicitne nefunguje. Ministerka Remišová zatiaľ iba chystá legislatívu, ktorá by činnosť NG v SR uľahčila. Na Slovensku je však dostatok „hladných“ novinárov bez úväzkov a vo finančnej tiesni, bez chrbtovej kosti a profesionálnej etiky. Títo sa do NG radi zapoja. Onedlho budeme v ovzduší cítiť výsledky- metánové výpary z ich práce…

-Alebo ich už cítime ? /Citlivý nos, hotové nešťastie…/.

Vo svete sa „hočo“ deje: Šimečka skoro vykrvácal, paniu z TN zavreli za protesty proti angličtine, dajte chlapcom bábiky a i.

24.08.2025

Vo svete sa v týchto dňoch, tak ako vždy, všeličo deje. Po malohontsky hasšavsky: „furtom sa dasšo deje, ba až takô hosšo“. No len posúďte: Emine Erdoganová požiadal známu ochrankyňu „ukrajinských detí“ Melániu Trumpovú, aby sa u svojho muža a ich rodinného priateľa Netanjahua prihovorila za lepší osud „palestínskych detí“; nemá [...]

Fico-Blanár konajte !

22.08.2025

TRUMP VYJADRIL SOLIDARITU SLOVENSKU A HNEV VOČI UKRAJINE: Banderovci totiž v priebehu niekoľkých dní už tretíkrát zaútočili na ropovod Družba. Nie je to ani vojenský objekt, ani zariadenie slúžiace na podporu ruskej armády. Je to jednoducho komerčný objekt, cez ktorý stále ešte v súlade s propozíciami EU prúdi ropa na Slovensko a do Maďarska. Banderovci zdôvodňujú svoje [...]

S Annou Záborskou dnes umrela aj slovenská KRESŤANSKÁ demokracia

21.08.2025

Dnes od nás odišla pre mnohých ľudí kontroverzná kresťanská politička, exposlankyňa Európskeho parlamentu a aktuálna poslankyňa NRSR. „Vysačkou“ vysokej úrovne a ozajstnosti jej kresťanskej politiky bola nenávisť, s akou hodnotili jej činnosť v Bruseli vtedy i teraz vládnuci slniečkári, liberáli a pokrokári /hoci sa hlásiaci do skupiny ľudovcov/. Materské [...]

Trump, ruka, škvrna

Čo skrýva veľká škvrna na Trumpovej ruke? Zdravie prezidenta USA je opäť témou

24.08.2025 20:25

V uplynulých dňoch vzbudili pozornosť zábery prezidenta USA.

Sergej Lavrov

Lavrov načrtol podmienky mieru: Chce bezpečnostné záruky a žiadne NATO. Tvrdí, že Zelenskyj nemá legitimitu

24.08.2025 20:10

Západ obvinil, že chce blokovať rokovania o mieri na Ukrajine.

irak, usa, armáda, mosul, vojaci

Spojené štáty začali so sťahovaním svojich vojakov zo základní v Iraku

24.08.2025 19:08

Americkí vojaci vpadli do Iraku v roku 2003 na základe správ, že sa tam nachádzajú jadrové, chemické a biologické zbrane.

Izrael Ministri Rezidencie Protesty Hamas

Pred domami izraelských ministrov sa konali protivojnové demonštrácie

24.08.2025 19:05

Demonštranti sa zhromaždili pred domami šiestich členov vlády vrátane ministra obrany Jisraela Kaca a ministra zahraničných vecí Gideona Saara.