Založ si blog

Opozícia stráca slogan o „pro-mafiánskom balíčku“

Na dnešnej konferencii v Bratislave, venovanej boju s korupciou premiér Fico upozornil na stále panujúcu atmosféru démonizácie tejto témy. Prekrásnym dôkazom toho bol prejav nórskej veľvyslankine, ktorá implicitne stále vidí Slovensko ako eldorádo korupcie a peklo pre statočných novinárov, čo tu u nás korupciu odhaľujú a sú preto akoby vraždení sťa na bežiacom páse.

Zahraničné klišé o Slovensku a strach z démonov korupcie je zákonitým dôsledokom triapolročnej vlády troch pravicových „antikorupčných“ premiérov: dvoch z OľaNO a jedného z Progresívneho Slovenska. Akože proti-korupční premiéri Matovič, Heger a Odor miesto manažovania rozvoja Slovenska uvrhli ho do bezútešnej recesie a paranoidného lovu na úplatkárov a korupčníkov. Úradníci na ministerstvách, v štátnych inštitúciách i v súkromnom sektore nemali v centre pozornosti progres a rast SR či firiem. Sústreďovali sa zo strachu pred kriminalizáciou na pomalé byrokratické postupy, na alibistické rozhodovanie a prácu na maximálnu istotu. Ľudia boli cez médiá masírovaní neustálymi kauzami, odhaľovaniami. Boli zastrašovaní bohato medializovaným vykopávaním dverí zo strany NAKA a po zuby ozbrojených kukláčov.

Situáciu mala radikálne zmeniť novela TZ, nahrádzajúca represiu restoratívnosťou. Bohužiaľ, vinou opozície, médií, ústavných sudcov, opozičných fanatikov na uliciach a vinou zásahov z EU a zo zahraničia k tomu zatiaľ nedošlo. Teda úplne nedošlo. Lebo hlavná príčina zneužívania témy korupcie proti ekonomickému rozvoju štátu sa predsa len odstránila. Za 5-6 dní odíde do nenávratna úrad špeciálneho prokurátora. Skape fabrika na strach, na účelovú kriminalizáciu občanov a politických protivníkov.

Ešte sa veci formálne úplne nedotiahli – ale už v povetrí cítiť zmeny. Poctiví policajti, prokurátori a sudcovia sa zbavujú strachu. Začínajú rozhodovať a konať slobodnejšie, len a len na základe zákonov a nie na základe politických intríg či mediálnych kampaní.

Príkladmi prvých lastovičiek, ktoré oznamujú jurisdikčnú jar sú:

  • rozhodnutie Ústavného súdu o tom, že zatknutie a väzba pre známeho advokáta Mareka Paru bola nezákonná;
  • rozhodnutie príslušného súdu o tom, že končí beztrestnosť pre jedného z tvorcov korupčnej démonizácie a univerzálneho kajúcnika Zoltána Makóa;
  • otvorenie diskusie o obnove podozrivo realizovaného procesu proti Pavlovi Ruskovi a Mariánovi Kočnerovi v kauze „markizácke zmenky“…

Objavuje sa zmena správania donedávna korunných svedkov proti účelovo obvineným osobám, často s politickou konotáciou. Veci sa jednoducho /aj keď pomaly a opatrne/ menia k lepšiemu. – No a tu sme pri hlavnej téme tohto článku. – Ukazuje sa, že novelizácia Trestného zákona, zníženie trestov väzenia a skrátenie premlčacích lehôt nie je pre zmeny k lepšiemu nevyhnutne potrebná. Ak o veciach rozhodujú nezastrašovaní slobodní právnici, postačia núdzovo aj pôvodné zákony.

Ukazuje sa, že sa opozícia škaredo mýlila a mýli, ak nazýva parlamentom schválenú a čudným rozhodnutím Ústavného súdu pozastavenú novelu Trestného zákona za „pro-mafiánsky balíček“. Opozícia sa mýli, že ju Smer, Hlas a SNS presadzovali iba na záchranu „svojich ľudí“, iba na oslobodenie oligarchov, čo vraj Smer a Hlas vytvorili a dodnes ho držia nad vodou.

Opoziční politici ako Matovič, Šimečka, Čaputová, Sulík, Grohling, Majerský, Mikloško a spol. sú dnešným vývojom v OČTK a na súdoch prichytení pri omyle. Alebo otvorene povedané , -sú prichytení pri lžiach a klamstvách. Slovenskej justícii by veľmi pomohla schválená novela TZ. Veľmi jej však pomáha už likvidácia špeciálnej prokuratúry- ba dokonca už aj zmena ducha a od-démonizovanie atmosféry, ktorá dnes na prokuratúre a súdoch začína panovať.

Do rezortov spravodlivosti a vnútra prichádza jar. Do praxe ľudí, čo tam robia, prichádza zákon a odvaha napĺňať ho v každodennom živote. Normálni ľudia sa z toho tešia. Lebo ak trend bude pokračovať, -potom už konečne aj ľuďom na Slovensku bude lepšie.

„Súžitie“ Bombica s Havranom na STVR – možné či nemožné ?

12.06.2024

Nebuďme ako oni. Vymeňme Machaja za niečo, čo má aspoň trochu manažérske schopnosti. Vymieňajme. No netrhajme aj s koreňmi. Bolo by mi totiž smutno za inšpiráciou, akú predstavujú múzy typu Jančkárovej, Frindta, Havrana, Makaru a pod. Keby bolo na mne, ponechal by som im priestor niekde na dvojke alebo v menej exponovanom čase. Nech vyvažujú to, čo prinesú do vysielania [...]

Matovič kritizuje Šimečkovu progresívno-liberálnu totalitu

10.06.2024

„Progresívne Slovensko musí poraziť Smer !“- Takúto protificovskú ideovú a mobilizačnú totalitu kritizoval včera pri rozbore výsledkov volieb do EP predseda hnutia Slovensko Igor Matovič. Podľa neho je takéto uvažovanie a konanie slovenských opozične naladených voličov krátkozraké a škodlivé. – Výnimočne mu musím dať za pravdu. Akékoľvek nesúrodé [...]

Víťazstvo Šimečku, ktoré Smer, Republiku a Hlas nadmieru poteší

09.06.2024

Gratulujem progresívnym liberálom k víťazstvu v eurovoľbách. Konečne sa slniečkárom podarilo vyšolíchať po sérii prehier aspoň jedno víťazstvo. Je to víťazstvo totálneho zjednotenia všetkého, čo malo progresívne ruky a liberálne nohy a čo sa takmer do posledného priaznivca objavilo pri volebných urnách. Je to víťazstvo, za ktoré liberáli z SaS a Demokratov [...]

zelenskyj, summit, švajčiarsko, ukrajina,

Zelenskyj: Keby Rusko malo záujem o mier, nebola by žiadna vojna

15.06.2024 20:45, aktualizované: 21:35

Na mierovom summite o Ukrajine vo Švajčiarsku sa zúčastňuje viac ako 90 krajín a osem medzinárodných organizácií.

francúzsko, Protest, krajná pravica

Desaťtisíce Francúzov protestovali proti krajnej pravici, môže vyhrať predčasné voľby

15.06.2024 19:53

Francúzsky prezident Macron vyhlásil predčasné voľby po neúspechu svojho centristického tábora v minulotýždňových eurovoľbách.

žilina, polícia,

Otrasný nález. V meste Rajec našli bezvládne telo novorodenca

15.06.2024 19:14, aktualizované: 20:20

Stať sa tak malo vedľa materskej škôlky.

Peter Pellegrini, inaugurácia

Bude Pellegrini nadstranícky? Bude z neho skôr Gašparovič než Kováč, hovoria odborníci. Podporu koalície ešte bude potrebovať

15.06.2024 19:00

Politológovia nepredpokladajú, že sa Pellegrini voči vláde bude vymedzovať. Podporu koalície ešte bude potrebovať pri prípadnej opätovnej kandidatúre. Môže však prekvapiť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 776
Celková čítanosť: 2921474x
Priemerná čítanosť článkov: 3765x

Autor blogu

Kategórie