Lesotho / Po Afrike 14. /

LESNÉ KOLIBKY BEZ LESA

Malý, chudobný, suchozemský – taký je tento štátik vo vnútrozemí južnej Afriky. Má 30 355 km2 a 2,1 milióna obyvateľov. Hlavné mesto Maseru má 350 tisíc obyvateľov a leží, podobne ako celý štát – v kopcovitej resp. až horskej krajine.

Návštevu Lesotha sme uskutočnili s malou slovenskou skupinkou. Na autokare sme sem prišli z Južnej Afriky. Smerovali sme do Maseru miestami cestou-necestou, kde sme si do sýtosti pretrpeli „africkú masáž“. Terénne auto bolo kvalitné, s výkonným perovaním, no i tak si naša kostrč, chrbtica a obličky niečo užili.

Míňali sme dedinku za dedinkou, usadlosť za usadlosťou a obdivovali v kopcovitom odlesnenom kraji okrúhle hlinené príp. kamenné domčeky s kužeľovitými strechami z trstiny alebo so šúpolia. Všade naokolo boli malé políčka, jedno vedľa druhého, oddelené od seba pasekami, medzami či remízkami zarastenými banánovníkmi alebo kokosovými palmami. Pohybovali sme sa v nadmorskej výške okolo 1 000 metrov. Vzduch bol tu vlhký ale svieži. Odlesnenou krajinou stekali miestami silné potoky. Na jednom z nich sme v strede dediny videli striekať vodopád a následne sa plaziť dlhú vodnatú kaskádu.

Ako sme sa blížili k Maseru, tak hustota osídlenia rástla. V dedinkách pri ceste sa objavovali stále početnejšie krčmy a bary. Zastavili sme sa v jednom z nich.

Na dverách bolo na kuse papiera napísané, že do baru chodia aj osoby choré na AIDS. Bohužiaľ, všimli sme ten nápis až potom, čo sme si v bare kúpili nejaké plechovky s občerstvením a navštívili latrínu vzadu za barom na dvorčeku. Hygienou to tam samozrejme neoplývalo. Naopak. Pri bare postávali „zvodné“ slečny, ktoré na nás vyvaľovali svoje veľké pestrofarebne vymejkapované očiská.

Dievčatá choré na AIDS

Pred barom na brvne sedelo asi šesť mužov. Mali zjavne riadne pod čapicou. Najskôr sa na nás pozerali s naivnou zvedavosťou, postupne sa však začali vo svojom stádočku hecovať a keď sme nasadali do auta, už na nás čosi pokrikovali. Ešteže sme mali kvalitné auto, dobrého šoféra a dosť benzínu v nádrži.

Vošli sme do MASERU. Podľa nás je to obrovská tristotisícová africká dedina.

Hľadali sme v meste niečo, čo by z historického alebo architektonického hľadiska stálo za zmienku, no nič také sme tu nenašli. Je však možné, že sme nevideli všetko, že sme zle hľadali alebo nevieme oceniť to, čo je tu a je cenné. V spomienkach nám teda utkveli iba vyparádení ženích a nevesta, ako idú po lúke z kostola ku bielo prestretým stolom pod košatým baniánom, aby si so svadobčanmi sadli k slávnostnej hostine.

Potom už nasledoval iba prejazd po nevábnych uličkách na parkovisko pri veľkom miestnom trhu a tržnici. Tam to už bolo pestré a zaujímavé ako to býva na trhoch v rozvojových krajinách dobrým zvykom. Z celého toho festivalu vôní, zvukov a farieb nás najviac zaujal obchod /popravde skôr šopa/, ktorý bol zvonku označený ako „NATURAL MEDICINE“. Majiteľka a jej pomocníci vovnútri ponúkali všakovaké otiepky sušených byliniek, báječne voňajúce a rôzne zafarbené. Okrem sušených rastlín tu boli aj džemy, plody rôznych stromov a krov,-počnúc známym tropickým ovocím po plody, ktoré sme nepoznali a dovtedy nevideli. Byliny a plodiny boli na poličkách v rôznych škatuľkách a sklených pohárikoch-v podobe džemov, želé, štiav, sušených plodov a rôzne pomletých práškov a granulátov. Majiteľka obchodu, vysoká urastená černoška nám ponúkla „cukríky“. Boli to kandizované kakaové bôby a zrnká kávy. Chutili výborne a mali posilňujúci účinok, aj keď tácka s nimi a celkový vzhľad šopy nevyzeral príliš hygienicky.

V obchode s prírodnou medicínou boli aj rôzne drevené a hlinené sošky bôžikov a duchov a boli tu aj rohy, kosti a lebky rôznych zvierat. Keď sme sa majiteľky spýtali, či sú to pomôcky pre šamanov a či aj ona sama nie je šamanka, asi sa urazila. Lebo dôrazne zopakovala, že ona predáva iba medicínu /aj keď prírodnú/ a že nie je šamanka, skôr liečiteľka. Na dôkaz svojho tvrdenia nám ukázala pri pokladnici na stene zavesený obraz. Na ňom mala zarámované osvedčenie o tom, že v Pretorii /hlavnom meste Južnej Afriky/ absolvovala akýsi zdravotnícky kurz. Ospravedlnili sme sa jej a kúpili si na záver nejaké medíky a džemíky s nám známeho /pre istotu…/ tropického ovocia. Po návrate na Slovensko sme ich ľutovali zjesť. Bola to predsa spomienka. A tak tie tégliky s dnes už nevábnym obsahom máme v komore doposiaľ.

Hlavným bodom programu v Lestohe mala byť a aj bola návšteva domorodej dediny KOME vysoko v horách, v ktorej je sú skalné obydlia domorodcov a skanzen ľudovej architektúry.

Dedina ležala na príkrom svahu nad riekou a nad hlbokým údolím. Z údolia sa k nej ale dostať nebolo možné. Jediný prístup bol odhora, z náhornej plošiny. Nespevnená cesta, plná skál a výmoľov bola ale pre náš tereniak /sic !/ zjazdná asi do polovice. Zvyšok, približne dva kilometre sme dolu ku vstupu do “ Kome Cave Heritage Village“ zišli po vlastných.

Kultúrno-historické múzeum sídlilo v budove, postavenej v štýle dedinských kamenných domčekov s kruhovým pôdorysom a s kužeľovitou slamenou strechou. Tvar kužeľovej strechy je pre Lesotho posvätný. Majú ho vo svojom štátnom znaku i na zástave. Majú ho vo svojom tradičnom národnom odeve. Kuželovité slamené či z trstiny vypletané kužeľovité klobúky nosia dedinčania doposiaľ.

V múzeu folklórne a historické predmety nielen vystavovali ale aj predávali. Kúpili sme si tu nielen hrnček s motívom kužeľového klobúka ale aj klobúk samotný /pozri foto/.

Z múzea nás domáca sprievodkyňa zaviedla chodníkom do centra dediny. Centrom bolo nádvorie pred zopár jaskynnými domami. V týchto príbytkoch z troch strán chránených skalou bolo príjemné závetrie, chladnejší vzduch a útočisko pred vonku pripekajúcim slnkom. Bohužiaľ bola tu aj dosť tma, preto život domácich prebiehal skôr pred jaskyňami a pod skalu sa utiekali iba v noci a keď pršalo.

Príbytky sme si poprezerali, pofotili sa s domácimi a vybrali sa hore dedinou do strmého kopca naspäť ku autu.

Nebola to ani krátka a ani ľahká cesta. Podchvíľou sme sa zastavovali pri kruhových domcoch, poväčšine ešte normálne obývaných. Nevedeli sme sa vynadívať na čarovné tvary a farby, ktorými si títo jednoduchí africkí dedinčania svoje príbytky ozvláštnili. Kúzlo miesta zvyšovali sliepky, prasiatka, ktoré okolo nás pobehovali a banánovníky a citrusovníky, ktoré pri domoch na priedomí rástli ako u nás na slovenskej dedine moruše alebo višne. Do auta sme sa doteperili celkom unavení ale spokojní. Videli sme čosi, čo inde nie.

Lesotho je dosť odlesnená krajina. Domorodé domčeky so kužeľovitými strechami však podčiarkujú jej lesnatú minulosť. Domčeky, podobné rozprávkovým lesným kolibkám sa sem hodia ako kľúč do zámky.

Držíme Lesothu palce, aby svoj ďalší rozvoj uskutočňoval tak, že sa ma -aj prostredníctvom modernej výstavby v tradičnom duchu,- podarí zachovať si aspoň trochu pôvabu hornatej krajinky s magickými lesnými kolibkami.

/Autorom foto je autor textu/.

Sociálna a národná vláda R. Fica dnes znovu vyhrala

03.10.2024

Dnešné hlasovanie v NRSR o konsolidácii verejných financií dopadlo pre vládu R.Fica impozantne. Všetkých 79 vládnych poslancov – bez ohľadu na to, či majú na niektoré podružné veci rovnaký alebo trochu odlišný názor – podporilo vládny program konsolidácie pre rok 2025. Ukázalo sa, že aj po ťažkom roku vládnutia má vládnuca koalícia opraty pevne v rukách. [...]

Včera v Košiciach pochodovalo 40 tisíc neviditeľných ľudí !

23.09.2024

Včera bol v Košiciach občiansky pochod za život a za rodinu. Podľa organizátorov sa na ňom zúčastnilo asi 40 tisíc ľudí a na chodníkoch im tlieskalo aspoň raz toľko ľudí. Spolu pokojne aj 100 tisíc ľudí. Viac ľudí už v Košiciach bolo azda iba pri príchode Horthy Miklósa v 1938. Tí včerajší demonštranti však boli NEVIDITEĽNÍ. Až na malé výnimky sa do [...]

Koho to vlastne Ficova konsolidácia sklamala ?

20.09.2024

Po dlhom čakaní na novinársky „špek“ to predvčerom konečne prišlo. Ficova vláda naznačila, ako sa bude uberať konsolidácia verejných financií a čo bude treba urobiť s obrovským /a rastúcim/ deficitom štátneho rozpočtu. Médiá /samozrejme viac-či menej protivládne/ odvtedy nonstop bombardujú verejnosť tým, že Fico konečne ukázal svoju pravú /asociálnu, [...]

Matt Gaetz

Údajne spal s mladistvou, užíval drogy, spreneveril peniaze. Gaetz stiahol kandidatúru na Trumpovho šéfa spravodlivosti

21.11.2024 23:38

Blízki spolupracovníci novozvoleného prezidenta naznačili, že minister spravodlivosti bude po samotnom Trumpovi najdôležitejším členom administratívy.

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová využila počas letu medicínske vzdelanie a pomohla pasažierovi

21.11.2024 23:27

Šéfka EK pred vstupom do politiky pracovala ako lekárka v nemeckom Hannoveri.

kábel, podmorský

Dánsko: Armáda spozorovala čínsku loď v oblasti, kde sa pretrhli podmorské káble

21.11.2024 23:14

Fínske, švédske a nemecké úrady začali vyšetrovať pretrhnutie dvoch podmorských káblov.

bábätko, dieťa, novorodenec

Z pôrodnice vo Viedni zmizol novorodenec, pátranie je zatiaľ neúspešné

21.11.2024 22:25

V nemocnici zachytili policajné psy pachovú stopu pri odpadkovom koši, avšak odpadky už medzitým boli vynesené.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 787
Celková čítanosť: 3054059x
Priemerná čítanosť článkov: 3881x

Autor blogu

Kategórie